8 съвета за развитие на детето от 31 до 36 месеца

Под крилото си вече имате малко, мобилно човече. Първоначалният ви прилив на ентусиазъм и тревожност започва да отминава, така както и периодът на “първите…”, но не се отпускайте – приключението продължава!
Преди да навлезем в новата територия, нека направим бързо обобщение:
- Детето ви се движи самостоятелно.
- Изразява себе си все по-разбираемо и за простосмъртните човеци.
- С това себеизразяване настъпва и недоволството.
- Посадили сте първоначалния усет за личностна и социална отговорност.
Ето как да продължават да зреят тези качества:
1.Разнообразете физическите упражнения на детето и интензивността на натоварване
Не очаквайте детето ви да пробяга маратон, но сега е моментът да обмислите закупуването на някакъв вид колело за баланс/триколка. Последователните механични движения и нуждата от баланс ще стимулират развитието на гръбначния стълб и цялостната изправена позиция на детето.
2.Пречупете границите на реалността
Осигурете пространство на детето, където ще може да развие сюжетно-ролеви игри. Стимулирайте съчиняването на истории, тяхното развитие и кулминация, търсете причинно-следствените връзки в идеите му. Водете го на куклен театър, детски постановки и друг тип културни мероприятия или изберете от богатата гама играчки на Playsense за сюжетно-ролеви игри .
3.Работете върху усета за физическа принадлежност
Подбирайте предмети, които отговарят на един физически критерий – например, цвят или форма и предизвикайте детето да ги групира. В началото започнете с “всички жълти играчки от детската стая”, т.е. с вече познати предмети и в последствие разширете периметъра с “всички квадратни фигури пред блока”.
4.Развивайте и уменията за съпоставка
Щом детето ви усвои посочените в предходния съвет умения, е време и да съпоставяте обектите в ежедневието и общуването ви. Започнете с размера на предмети – “по-голям” и “по-малък”, като тях пренесете и върху хората около вас – “приятелите от съседния блок са по-големи от теб, дървото е по-голямо от цветето”. С напредването на възрастта започнете и да разграничавате тези качества.
5.Изисквайте, но и обяснявайте
Търпеливо обяснявайте на детето си грешките му и се уверявайте, че то ви разбира, като му вдъхвате сигурност и спокойствие. Преразглеждайте “грешките” на детето като му задавате въпроси, които да предизвикат изникването на вече познато решение.
6.Възпитавайте умерено чувство за гордост
Поощрението е полезно във всяка възраст и при всяка една ситуация. Особено ключово е за дете, което тепърва се сблъсква с изисквания, норми и правила.
Уверявайте своето дете, че се справя с дадена задача, че го разбирате и винаги ще го подкрепяте. Така освен увереност, подбуждате и съпричастност.
7.Обогатете представите за време и последователност
Планирайте деня си, така че действията ви да отразяват и вече минали събития – “Днес ще купим подарък, защото вчера ни поканиха на рожден ден”.
Обърнете внимание и на социалните роли в живота на детето ви – как неговата баба, не е ваша баба – а майка ѝ. Отговаряйте на всякакви въпроси по темата като поетапно предоставяте информация.
8.Фокусирайте се и към вътрешния свят
Запомнете, че не всичко непознато има форма, цвят и мирис и се докосва. Детето ви ще започне да индикира първите си разнородни емоции – радост, гняв, тъга, страх, несигурност. Щом забележите промяна в поведението на детето си (в нова обстановка, около непознати или дори у дома), не очаквайте просто да “отмине”, а отделете внимание и време да бъде преживяна.
Родителството не е състезание, а пътешествие – насладете се на всеки сантиметър от пътя ви като родител.